Jesteś tutaj: budexpo.com.pl > Mieszkanie > Jak przerobić?

Dachy spadziste

Wśród różnego rodzaju dachów, wyróżniamy dachy spadziste. Dachy spadziste Charakteryzują się one połaciami pochylonymi pod pewnym kątem, gdzieś pomiędzy 20 a 60 stopni. W ich skład wchodzą zestawione ze sobą wielokąty płaskie – to właśnie ich liczba klasyfikuje kształt dachu. To właśnie przez wzgląd na kształt dachu wyróżniamy rodzaje dachów spadzistych.

Pierwszy z nich, to dach jednospadowy zwany inaczej pulpitowym. Ma on jedną połać, najczęściej zaś o kształcie prostokątnym. a Jego wadą jest jednak mała atrakcyjność wyglądu, oraz to, że nie jest on odpowiedni do pokrycia większych powierzchni. Jest on przez to rzadko wykorzystywany w budownictwie. Dachy spadziste Można go spotkać na budynkach gospodarczych, czy chociażby garażach. Kolejnym przykładem dachu spadzistego jest dach dwuspadowy zwany szczytowym. Składa się on z dwóch skośnych połaci, które są zamknięte od strony dwóch pozostałych elewacji ścianami szczytowymi. Jest nie tylko bardzo prosty w konstrukcji, ale także niedrogi.

Innym rodzajem jest dach czterospadowy nazywany też brogowym. Charakteryzuje się ona dwiema połaciami podłużnymi trapezowymi i zawiera w sobie dwie boczne połacie trójkątne. Dachem spadzistym jest też dach naczółkowy którego naroża składają się z dwóch szczytów, są one ścięte płaszczyznami ukośnymi, i dzięki temu tworzą niewielkie połacie. Wyróżnia się również oprócz tego dach mansardowy, który ma dwa rodzaje połaci: pierwsza górna o mniejszym nachyleniu i druga dolna, ta bardziej stroma. Dachy spadziste Dzięki temu optymalnie wykorzystuje się całą powierzchnię poddasza.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.