Jesteś tutaj: budexpo.com.pl > Projekty domów > Symetryczność w domu

Rodzaje więźby dachowej

Jeśli chodzi o tradycyjne konstrukcje więźb dachowych, to wyróżniamy następujące elementy konstrukcyjne: krokwie, słupki, płatwie, miecze, jętki lub kleszcze, murłaty, belki podwalinowe, wymiany. Rodzaje więźby dachowej Zastosowanie wymienionych wyżej elementów konstrukcji daje nam znać, z jakim typem więźby dachowej mamy właściwie do czynienia. Warto zwrócić uwagę na to, że rozróżniamy kilka podstawowych typów więźby dachowej.

Pierwszą z nich jest więźba krokwiowa, która stanowi najprostszą konstrukcję dachową, stosowaną w budynkach do 7 metrów szerokości. W jej skład wchodzą krokwie, które są ze sobą połączone w kalenicy o długości od 4,5 metra do 6 metrów, zaś w odstępach od 80 do 120 centymetrów. Dzięki temu, że nie ma podpór pośrednich, tworzy się całkowicie wolna przestrzeń poddaszowa. Rodzaje więźby dachowej Natomiast usztywnienie dachu stanowią ukośne wiatrownice czyli taśmy z blachy bądź drewniane łaty, które są przybite od dołu do krokwi.

Drugim rodzaje więźby jest krokwiowo-jętkowa. Jest to konstrukcja stosowana w budynkach, o szerokości od 7 do 10 bądź 11 metrów. Zgodnie z nazwą tej więźby każda para krokwi jest dodatkowo podparta rozporami poziomymi, czyli jętkami. W poddaszach wykorzystuje się je jako belki stropowe. Przy tym rodzaju więźby, wszystkie obciążenia skupiane są na ściany zewnętrzne budynku. W związku z tym dobrze jest wzmocnić je dodatkowo żelbetonowymi słupkami lub wieńcem.

Jeszcze innym rodzajem więźby jest patwiowo-kleszczowa. Stanowi ona konstrukcję budynków, których szerokość wynosi powyżej 11 metrów i jest bardziej nowoczesna i oszczędniejsza niż pozostałe rodzaje więźby. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że krokwie są podparte nie tylko murłatami, ale także specjalnymi ścianami stolcowymi, które składają się z płatwi. Rodzaje więźby dachowej Całość konstrukcji jest usztywniona poziomymi kleszczami. Są to belki podwójne, które wiążą końce słupów z opartymi na nich krokwiami.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.