Jesteś tutaj: budexpo.com.pl > Mieszkanie > Tapeta czy malowanie

Różne rodzaje nieruchomości

Na sam początek warto zastanowić się, co właściwie mianujemy stwierdzeniem nieruchomość. Różne rodzaje nieruchomości Istnieją dwie podstawowe definicje tego wyrażenia. Pierwsza, w oparciu o kodeks cywilny mówi nam, że nieruchomościami zwane mogą być części powierzchni ziemskiej które są odrębnym przedmiotem własności – czyli np. grunty – ale także różnego rodzaju budynki związane w gruntem w sposób trwały, ewentualnie same części owych budynków, tylko wtedy, kiedy na mocy szczególnych przepisów stanowią odrębny przedmiot własności. Takie wyodrębnienie nieruchomości musi się odbyć pod prawnie i fizycznie.

Istnieje również ujęcie definicji nieruchomości wieczysto-księgowe. Zgodnie z odpowiednimi dokumentami, nieruchomość to część powierzchni ziemskiej, dla której urządzono księgę wieczystą. Utworzenie dla nieruchomości takiej księgi wieczystej jest wymagane ze względów formalnych jej wyodrębnienia. Różne rodzaje nieruchomości Wszystko po to, aby ustalić stan prawny danej nieruchomości, który gwarantują nam właśnie księgi wieczyste. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w ramach jednej księgi można ujawnić działki, które niekoniecznie muszą spełniać powyższe warunki.

Zgodnie z kodeksem cywilnym wyróżnia się trzy rodzaje nieruchomości Dzieli się je na nieruchomości gruntowne czyli wszystkie te, które swoją powierzchnią stanowią odrębny przedmiot własności, nie są zabudowane i stanowią grunty. Ponadto są nieruchomości budynkowe, czyli wszystkie te, które są związane z gruntem w sposób trwały, oraz jeśli zgodnie z przepisami wyjątkowymi stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Różne rodzaje nieruchomości No i w końcu trzeci rodzaj nieruchomości czyli części budynków, określane również jako nieruchomości lokalowe – są to części budynków pod warunkiem, że stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.